iletisim@cimbahcesi.com

Bize Yazın

+90 532 390 9638

Müşteri Hizmetleri

Çim Gübresi Uygulama

Nasılki bizler sağlığımız için belli vitamin ve minerallere gereksinim duyuyorsak, çim bitkileride sağlıklı bir büyüme ve gelişme için belirli besin elementlerine ihtiyaç duyarlar. Bitki besin maddelerinin kaynağı topraktaki organik madde ve minerallerin parçalanıp çözünmesi ve uygulanan ticari gübrelerin birikimidir. Kaliteli ve sağlıklı çim alanlar oluşturmak adına gübrelemenin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak sorular işte bu noktada başlar; hangi gübre, ne zaman, hangi dozda ve nasıl uygulanmalı? Bu sorulara en doğru cevapları içeren gübreleme yapılmadığı takdirde çim bitkilerinin kalite ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğimiz gibi çevreye zarar verme olasılığımızda mevcuttur. Özellikle yanlış teknik ve aşırı uygulama dozları ile gübrelerin hem yüzey sularına hemde topraktan yıkanarak yer altı su kaynaklarına karışması mümkündür.

Çim bitkilerinin saçak kök yapısı besin elementlerinin alımı açısından idealdir. Besin elementleri ise bitkilerin bolca gereksinim duyduğu "makro" (örneğin, azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, mağnezyum) ve daha az miktarlarda gereksinim duydukları "mikro" besin elementleri (örneğin, demir, bakır, çinko, manganez) olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. Azot, potasyum ve fosfor makro besin elementleri içinde çim bitkileri tarafından miktarca en çok ihtiyaç duyulan temel bitki besin elementleridirler. Mikro besin elementleri içinde ise demir çim gübreleme programlarına en sık eklenen elementtir. Ancak golf sahaları (özellikle green bölgesi) veya futbol sahaları gibi yüksek oranda kum içeren atletik sahalarda ve yüksek pH seviyesine (aşırı alkali) sahip topraklarda yetişen çim bitkilerinin gübreleme programlarına bakır, çinko, manganez gibi diğer mikro besin elementlerinin ve makro besin elementi Mağnezyumun eklenmesi tavsiye edilebilir.

Çim alanlar için uygun bir gübreleme programı oluşturmanın başlangıç noktası toprak analizinin yaptırılmasıdır. Toprak analizi çim alan tesis edilmeden önce hazırlık aşamasında yaptrılmalı sonrasında ise her 3 yılda bir tekrar ettirilmelidir. Özellikle toprak pH düzeyinin ayarlanması, fosfor, potasyum ve diğer besin elementlerine ihtiyaç olup olmadığı ve uygulama miktarlarının belirlenmesi bakımından analiz sonuçları önemli bilgiler içerir. Optimum büyüme ve gelişme için çim bitkileri yetişme ortamının pH seviyesi 6-7, fosfor içeriği 21-40 ppm ve Potasyum içeriği ise 100-200 ppm aralığında tutulmaldır. Fosfor ve potasyum seviyesi belirtilen değerlerin altında bulunması durumunda gübreleme yapılmaldır.

Tüm Hizmetlerimizde

  • Kaliteli Malzeme
  • Doğru Değerleme
  • Uzman Ekip Desteği
  • Hızlı ve Güvenli Sonuç

Müşteri Hizmetleri

+90 532 390 9638

Bilgi Talep Formu

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir