iletisim@cimbahcesi.com

Bize Yazın

+90 532 390 9638

Müşteri Hizmetleri

Peyzaj

Bir bahçe peyzajını güzel yapan nedir?

Bir bahçeye girdiğinizde ve her şeyin yerinde olduğunu hissettiğinizde – o zaman uygun ve güzel bir tasarımdan bahsedebiliriz. Açık alanınız ister büyük ister küçük olsun – vurgulamanız gereken birkaç önemli nokta vardır. 

Bir tasarımcı olarak başarınız büyük ölçüde peyzaj tasarımında aşağıdaki unsurlara bağlıdır:

§ Renkler – bir rengi veya bir renk aralığını veya zıt ve tamamlayıcı tonların bir kombinasyonunu vurgulayabilirsiniz.

§ Doku – yumuşak, pürüzlü, kıvırcık, kalın, yuvarlak, sivri, tüylü yapraklar, ağaç kabuğu veya taç yapraklarının karışımları.

§ Bitki örtüsünün yüksekliği , boyutları ve sayısı – küçücükten büyüğe, kısadan uzuna, tek veya kütleli.

§ Bir çizgiyi takip etmek – buradaki ana hedef, içindeki bir ahenk çizgisini takip etmektir. Düz, eğimli, dikey veya yatay olabilir.

§ Odak noktaları – farklı yerlerden belirli görünümler.

Çiçekler

Çiçekli bitki örtüsü, bir bahçedeki en büyük güçtür – çok etkileyici görünebilirler, ancak dağınık bir etki yaratmamak için özen gösterilmelidir. Gölgeleri, yürürken karanlıktan aydınlığa veya tam tersine geçiş yapan bir renk aralığına hayran kalacağınız şekilde tasarlayın. Ya da farklı renklerin birbirleriyle nasıl oynadığını veya evin renklerini yansıtıp, komşuların renkleriyle karışıp karışmadığını izleyin.

İyi haber şu ki, bahçeyi her mevsim renk değiştirebilir ve böylece yepyeni bir yerde hissedebilirsiniz. Bunu yapmak için, farklı mevsimler için farklı renkler ekin – örneğin pembe, ilkbahar için çok taze bir renk, yazın beyaz ve sonbaharı anımsatan sarı ve turuncu.

Renk kompozisyonu için bazı ipuçları:

§ Mevsimlere göre değişen renkler yıl boyunca ilgi çekebilir.

§ Mavi-yeşil yapraklı mor çiçekler, parlak sarı çiçekler üzerinde harika görünebilir ve her birine kontrast verir.

§ Pembe tonlar veya pembeden mora renk kombinasyonları, sakin ve çekiciliği yansıtan yumuşak bir alan yaratmak için klasik bir adımdır.

§ Yaprakların mor, yeşil ve kırmızı renkleri karıştırılabilir – biraz riskli görünse de çok iyi bir etki elde edersiniz.

Daha fazla renk ekleyerek birçok senaryo oynayabilirsiniz. Örneğin, farklı tonlardaki aynı çiçekler çok iyi bir çözüm – gül klasik seçenektir.

Dış alanı tam anlamıyla aydınlatmak istiyorsanız, daha sıcak ve daha doygun renkler ekleyin.   

Çok küçük bir alanı daha büyük gösterme yanılsamasını yaratmak için, ön tarafta koyu, yoğun gölgeler ve arka tarafta daha büyük, daha açık renklerden oluşan bir kompozisyon oluşturun. Ters etkiyi elde etmek – bahçeyi küçültmek, arkaya parlak çiçekler ve öne daha hafif, daha yumuşak çiçekler dikmek için.

Belirli bir çizgiye bağlı kalmak

Bir satıra bağlı kalmakla, diğerine, sonrakine vb. Götüren bir şey yaratmayı kastediyorum. Dış uzayda iyi bir uyum ve düzen yaratan bu adımdır. Yönü takiben klasik düz, hafif kıvrımlar ve eğriler, dikey veya yatay hareket olabilir.

Çizgi, belirli bir şekli veya nesneyi vurgulayarak – örneğin, uzun bir okaliptüs ağacına sarmaşık yetiştirmek ya da ilk bakışta bahçenizdeki eksikliklerden (kazılan alanlardan, kompost yığınından) uzağa yönlendirmek gibi, aslında bahçenin tasarımını önemli ölçüde iyileştirmeyi amaçlamaktadır. , vb.).

§ Daha rahat bir tasarım tasarlamak, kaldırımlar yapmak, kayalar ve küçük tepeler koymak, bitkileri kıvrımlı, kavisli bir desende vb. 

§ Daha zarif ve lüks bir görünüm için, düz bir çizgi ve bazı keskin köşeler üzerine bahis oynayın.

§ Uzun bitki örtüsü ayrıca zihinsel olarak daha düşük bir çizgiye girebilir ve bir köşegen yeşil bitki örtüsü oluşturabilir.

bahçe düzenleme,bahçe düzenlemesi,bahçe peyzaj,bahçe bakımı,bahçe tasarım,peyzaj firmaları,bahçe peyzaj taşları,peyzaj düzenlemesi,bahçe peyzaj düzenleme,bahçe temizliği,peyzaj bahçe,peyzaj tasarım,bahçe düzenleme taşları,bahçe düzenleme peyzaj,taşlarla bahçe peyzajı,bahçe bakım hizmetleri,peyzaj sulama sistemleri,peyzaj bahçe düzenleme,peyzaj bahce düzenlemesi,peyzaj sulama,bahçe peyzaj firmaları,peyzaj bakım,taşla bahçe düzenleme,bahçe düzenlemesi için taş,bahçe ve peyzaj

Peyzaj

Tüm Hizmetlerimizde

  • Kaliteli Malzeme
  • Doğru Değerleme
  • Uzman Ekip Desteği
  • Hızlı ve Güvenli Sonuç

Müşteri Hizmetleri

+90 532 390 9638

Bilgi Talep Formu

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir