iletisim@cimbahcesi.com

Bize Yazın

+90 544 621 30 10

Müşteri Hizmetleri

Zoysia Çim Uygulama ve Bakımı
  • 19.07.2021

Zoysia Çim Uygulama ve Bakımı

Mevcut bozuk çim alan içine veya yeni tesis edilecek alanlar için metrekareye 16-36 arasında çim fidesi değişik dikim deseni ve sıklığıyla uygulanabilir. 16 adet fide dikildiğinde, üç sıcak ay sonunda alanı kapatır. Uygulama zamanı olarak Nisandan başlayarak sıcak aylar tercih edilir. Sonbaharda henüz havalar soğumadan çim uykuya geçmeden yapılacak uygulamalarda fide aralarına kışlık çim tohumu ekimi yapılabilir. Baharda havaların ısınmasıyla kök adaptasyonu sağlamış olan çim fidesi yayılmaya başlar.

Ne kadar sık dikilirse o kadar çabuk kapatacağı düşünülürse metrekarede 25-36 adet fideye çıkılarak zamandan kazanılabilir. Zoysia çiminin toprak seçiciliği olmamakla beraber drenajı iyi olan toprakta daha iyi gelişir. Fideler, tesviyesi yapılmış alanda , özel aparatla açılan dikim çukurlarına seçilen desen ve sıklıkta uygulanır.Kök etrafında boşluk kalmayacak şekilde toprakla teması sağlanarak dikim tamamlanır.

GÜBRELEME

Fide uygulamasından bir hafta sonra gübrelemeye başlanır. 100 m2 ye 2-2.5 kg Azotlu gübre uygulanır. Amonyum sülfat ( Şeker Gübresi ) 2.5 kg, üre gübresi 2 kg uygulama yapılabilir. Çim alanı tamamen kapatıncaya kadar gübreleme önerilir.

SULAMA

Sulama için söylenebilecek en uygun söz makul sulamadır.

Zoysia çiminin fide dönemindeki su isteği ile alanı kapattıktan sonraki su isteği farklıdır.

Fide döneminde toprağın nemli kalmasına önem verilir.

Zoysia çimi fideleri rizom (toprak altı kolları) ve stolonları (toprak üstü kolları) ile yayılarak büyür. Toprak kuru ise kollar toprağa tutunamayıp havaya kalkar ve alan daha geç kapanır. Yazın günde bir defa, gece olmamak kaydıyla 30 dakika, çok sıcak günlerde öğle saati 5 dakikalık ek bir sulama yapılır.

Zoysia çimi alanı kapattıktan sonra daha az su ister. Toprak türü ve zamana bağlı olarak derin sulanan bir çim için 3-8 gün sulama aralığı yeterlidir. Kumlu topraklarda ve yazın sıcak günlerinde bu aralık 3 günün altına düşebilir. Killi topraklarda ilkbahar ve sonbahar aylarında sulama /gün aralığını rahatlıkla 7-10 güne çıkarabiliriz.

Çim iyice sulandıktan sonra, ilk kuraklık stresi belirtileri ortaya çıkana kadar beklenmelidir.

Kuraklık stresi belirtileri:

  • Çimin rengi donuklaşır
  • Yaprak yüzeyi yuvarlanır veya katlanır
  • Basılan çimde ayak izleri kalır.

Her bir stres belirtisi sulama ihtiyacının göstergesidir, çim sulanmalıdır.

BİÇME

Dikiminden 2 hafta sonra çim biçilmelidir.

İdeal biçim yüksekliği 3-5 cm’dir.

İlk baharda yapılan ilk biçimin kıştan kalan ölü dokuları uzaklaştırmak amacıyla derin biçim yapılması daha uygundur.

Kışa doğru, çim uyku dönemi yaklaştıkça 5 cm üzerine çıkmamak kaydıyla biçim yüksekliğinin artırılması önerilir.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir